Leírás
Vladimir Lossky (1903-1958) a XX. század egyik legnagyobb ortodox teológusa. Művét mélyen jellemzi az akkori ortodox teológia patrisztikus megújulása.
Az ortodox hagyomány sohasem akart éles különbséget tenni a misztika és a teológia, az isteni misztériumok személyes megtapasztalása és az egyház dogmáji között. A teológia célja nem az elvont ismeret Istenről, hanem az ember előkészítése a Vele való egységre. Így ahelyett, hogy a misztérium felfedésére törekednénk a megértés segítségével, ellenkezőleg, lelkünk belsőátalakulását kell előidézni, provokálni, hogy megnyíljunk a misztikus tapasztalatra. Tehát az egész teológia a misztikus élet felé tart, ami nem más, mint a keresztény lelki élet.
Az ökumenikus párbeszéd környezete az, amelyben az Essai sur la théologie mystique de l’Église d’Orient 1944-ben megszületett. A könyv eredetére vonatkozóan meg kell említeni, hogy megjelenése előtt Lossky Párizsban tartott előadás-sorozatot a keleti teológiáról. A könyvet közvetlenül franciául szerkesztette egy olyan ortodox szerző, aki a nyugati hagyományban élt. Könyve a nyugati értelmiség számára íródott, hogy bemutassa nekik az ortodox egyház tanításának a lényegét. Ez az első ilyen jellegű könyv az ortodoxiát bemutató művek sorában.